Szkoła Podstawowa nr 10 z oddziałami integracyjnymi w Nysie

XXVIII SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY

Już po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. J.H. Dąbrowskiego w Nysie pragną wziąć udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w
Warszawie. Temat przewodni tegorocznej sesji to: Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?
O reprezentowanie naszej szkoły w tym projekcie starają się uczennice klasy VIII d: Eliza
Kowalska i Klaudia Psiurska.

Jerzy Kozarzewski, wybitny poeta i żołnierz AK, nysanin z wyboru, jest bohaterem, którego postać i wartości, którymi się w życiu kierował, dziewczęta chciałyby przedstawić i przybliżyć młodym Polakom .

Sejm Dzieci i Młodzieży

Uczennice zafascynowała postać Jerzego Kozarzewskiego, którego uważają za lokalnego bohatera i wielkiego patriotę. Jego osoba i działania stały się inspiracją do pokazania dziewczętom i chłopcom tego, co jest w życiu człowieka ważne i istotne, a przede wszystkim ponadczasowe. Dla Pana Kozarzewskiego bardzo ważna była m.in. uczciwość, wolność i umiłowanie Ojczyzny, dla której gotów był zrobić wszystko.

Sejm Dzieci i Młodzieży

Twórczość literacka Jerzego Kozarzewskiego związana jest także z jego doświadczeniem wyniesionym z hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Mauthausen , z PRL-owskiej kaźni, z czasów stalinowskich.

Sejm Dzieci i Młodzieży

Jerzy Kozarzewski w swojej twórczości przedstawia również naszą „Małą ojczyznę – Nysę”- miasto, w którym spędził większą część swojego życia, w którym odnalazł „przyjazną codzienność”, swoje miejsce na ziemi . Warto, aby młode pokolenie Polaków poznało nieprzeciętną osobowość człowieka, który w dzisiejszych, trudnych i niespokojnych czasach może być na pewno wzorem do naśladowania.