Polsko-Ukraińska wycieczka integracyjna do Złotego Stoku.

14 czerwca 2022 r. dzięki sponsorowi - Firmie Umicore, grupa 43 uczniów SP10 w Nysie (32 ukraińskich, 11 polskich i 5 opiekunów) wyruszyła na wycieczkę integracyjną do Złotego Stoku.

Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Pierwszą z nich było płukanie złota. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie Kopalni Złota. Uczestnicy wycieczki udali się do „Sztolni Gertrudy”, gdzie zobaczyli stare mapy i plany kopalni, narzędzia hutnicze i górnicze oraz skarbiec. Dzieci potem przeszły do „Sztolni Czarnej Dolnej”, w której był podziemny wodospad oraz przejażdżka podziemną kolejką.

wycieczka polsko-ukraińska

Po wyjściu z kopalni uczniowie zwiedzili mennicę i zapoznali się z rzemiosłem bicia złotych monet. Po pysznym obiedzie nadszedł czas na zwiedzanie Muzeum Górnictwa i Historii Złotego Stoku. Uczniowie przyglądali się wystrojowi Chaty złotostockiego Kata oraz przeszli przez podziemny tunel pełen tajemnic i  strachów.

wycieczka polsko-ukraińska 2

Dużą atrakcją okazały się warsztaty czerpania papieru, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonali kartki. Po południu szczęśliwi i zadowoleni uczestnicy wycieczki wrócili do Nysy.

wycieczka polsko-ukraińska 3