Hymn Polski ma już 95 lat.

95 lat temu „Mazurek Dąbrowskiego” ustanowiono polskim hymnem narodowym. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała bezpłatny medal pamiątkowy. Nasza szkoła już go posiada, znajduje się na honorowym miejscu w izbie tradycji.
Kiedy „Mazurek Dąbrowskiego” stał się hymnem narodowym Rzeczpospolitej?
To doskonałe pytanie, które warto sobie zadać, gdy świętujemy Rok Wybickiego! Polski pisarz i polityk, szlachcic z kaszubskiego Będomina napisał pieśń, która później została ogłoszona polskim hymnem narodowym i stała się symbolem Polek i Polaków.
Uczennica klasy 8a przygotowała bardzo ciekawą lekcje historii dotyczącą życia i twórczości Wybickiego w ramach 95 rocznicy ustanowienia ”Mazurka Dąbrowskiego” polskim hymnem narodowym. W tym roku rocznica ta przypada w czasie szczególnym, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Wybickiego - autora słów hymnu. Hymn Polski towarzyszy nam w podniosłych i radosnych chwilach, dlatego warto pamiętać o jego historii, która sprawiła, że dziś w szkołach uczymy się, że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”!

Więcej zdjęć >>>
95 rocznica hymnu RP